Władze Niemiec: Jesteśmy dopiero na początku walki z koronawirusem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel studzi emocje i przypomina, że świat jest dopiero na początku drogi walki z koronawirusem. Czy grozi nam zlekceważenie COVID-19?

Władze Niemiec: Jesteśmy dopiero na początku walki z koronawirusem
Władze Niemiec: Jesteśmy dopiero na początku walki z koronawirusem

Koronawirus już nie taki straszny?

Od momentu pojawienia się koronawirusa w Europie minęło już na tyle czasu, by mieszkańcy Starego Kontynentu zaczęli przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości. Widać wyraźnie, że nastroje w społeczeństwie są coraz lepsze, a największym zmartwieniem zaczyna być przede wszystkim sytuacja gospodarcza.

Angela Merkel, kanclerz Niemiec, studzi emocje i przypomina, że cały świat nie uporał się jeszcze z koronawirusem, a COVID-19 nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Naukowcy uczą się wirusa i starają się możliwie jak najszybciej znaleźć na niego szczepionkę czy chociażby lekarstwo.

‌To nie spodoba się nikomu, ale jest prawdą: Nie jesteśmy w końcowej fazie pandemii, ale ciągle na jej początku. Będziemy musieli jeszcze długo żyć z tym wirusem – powiedziała przedstawicielom niemieckiego rządu” – powiedziała Merkel przedstawicielom niemieckiego rządu.

Wyzwanie dla demokracji

Merkel w swoim wideo wystąpieniu podkreśliła, że ograniczenie niektórych swobód obywateli była najtrudniejszą decyzją w jej dotychczasowej karierze. Mówiła też o tym, iż koronawirus to największe wyzwanie dla demokracji ostatnich lat, a być może nawet całego XXI wieku.

Taką sytuację można zaakceptować tylko wówczas, gdy powody ograniczeń są przejrzyste i zrozumiałe, gdy krytyka i sprzeciw nie tylko są dozwolone, ale i pożądane oraz gdy wzajemnie są wysłuchane” – dodała kanclerz.

Niemcy nadal walczą, ale pewna „normalność” jest już na horyzoncie

W Niemczech na koronawirusa do tej pory zmarły 5,354 osoby. Łączna liczba zakażonych podawanych przez oficjalne statystyki to 151,022 obywateli kraju. Mówi się, że nasi zachodni sąsiedzi do tej pory poradzili sobie z COVID-19 wzorowo i wiele krajów powinno się uczyć takiej postawy.

Niektóre sfery życia zaczynają w Niemczech wracać do normalności. Przykładem może być piłkarska Bundesliga, która rozgrywki ma wznowić już w pierwszym tygodniu maja. Od początku kwietnia piłkarze najlepszych klubów w kraju, w tym Robert Lewandowski z Bayernu czy Krzysztof Piątek z Herthy Berlin, trenują w małych grupach i wkrótce mają być gotowy do wznowienia rozgrywek z zachowaniem rygoru sanitarnego.

Tags

Podobne newsy

Back to top button
Close