400 mln złotych miesięcznie – tyle państwo zapłaci za walkę z koronawirusem!

Według NFZ, miesięczna walka z koronawirusem kosztuje państwową służbę zdrowia aż 400 milionów złotych! Jeżeli sytuacja się pogorszy, liczby będą jeszcze bardziej porażające!

400 mln złotych miesięcznie - tyle państwo zapłaci za walkę z koronawirusem!
400 mln złotych miesięcznie – tyle państwo zapłaci za walkę z koronawirusem!

Koronawirus kosztuje państwo ogromne pieniądze. A będzie jeszcze gorzej!

Szalejąca pandemia jeszcze w Polsce nie pokazała swojej najmroczniejszej twarzy, dlatego trudno już teraz mówić o dokładniejszych statystykach. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował, że do tej pory kraj wydał na 100 milionów złotych, a wydatki w najbliższym czasie będą na pewno znacznie większe.

Na szczęście, w polskich szpitalach nie brakuje łóżek, a państwo jest przygotowane na znacznie trudniejsze okoliczności aktualnej sytuacji. Obecnie resort płaci za każde stanowisko, które jest gotowe do przyjęcia pacjentów.

Zdecydowana większość to opłaty za gotowość szpitali. Płacimy za każde łóżko, które jest gotowe na przyjęcie pacjenta z koronawirusem. Przyjęliśmy politykę państwa, aby płynność finansowa szpitali ani przez chwilę nie była zagrożona” – mówi Niedzielski.

COVID-19 zabierze z budżetu państwa nawet 400 mln zł miesięcznie!

Liczba zarażonych koronawirlsem na razie nie jest w Polsce bardzo wysoka, ale eksperci są zgodni co do tego, że szczyt zachorowań jeszcze przed nami, a sytuacja może się mocno pogorszyć. Najbardziej aktualne dane mówią, że walka z COVID-19 miesięcznie może zabierać z budżetu państwa nawet 400 milionów złotych, a kwoty te mogą być nawet jeszcze wyższe w ekstremalnych sytuacjach.

Polskie władze nadal utrzymują stanowisko, że są przygotowane na wszystkie skutki, jakie niesie za sobą koronawirus. To jednak dopiero czas zweryfikuje, ile w tym prawdy, a ile uspokajania społeczeństwa.

COVID-19 mapa zakażeń

Na razie pieniądze idą z budżetu, nie ze składek!

Ministerstwo Zdrowia, a także Narodowy Fundusz Zdrowia, informują, że wszystkie dodatkowe koszty związane z walką z koronawirusem idą z budżetu państwa, a nie ze składek NFZ. Oznacza to, iż nie są zagrożone inne świadczenia medyczne wykonywane ze środków krajowych.

Tags

Podobne newsy

Back to top button
Close